Projekt indywidualny parterowego domu jednorodzinnego

Projekt: koncepcyjny, budowlany, techniczny

Lokalizacja: Raciążek, Polska

Główny projektant: Katarzyna Zając Pracownia Architektoniczna

Data: 2021 r.

Indywidualny projekt domu jednorodzinnego z garażem w bryle budynku dla klienta prywatnego. 

W wyniku poszukiwań najlepszego rozwiązania dla inwestora został zaprojektowany obiekt ponadczasowy, piękny i dostojny, a jednocześnie dom ciepły i przytulny położony w otoczeniu sosnowego lasu.

Główne założenia architektoniczne: budynek murowany, niepodpiwniczony, parterowy z dachem wielospadowym. Elewacje zaprojektowane są w stonowanej kolorystyce i posiadają tradycyjne, ponadczasowe detale wykończenia: ściany tynkowane w dwóch tonacjach bieli, biała stolarka okienna i drzwiowa, antracytowy ceramiczny dach i szary kamienny cokół wraz z szarą kamienną posadzką podjazdu będą pięknie komponować się w otoczeniu. Dach posiada kilka lukarn nad wejściami. Mają one na celu nie tylko spełnić zadanie estetyczne, ale też funkcjonalne: zimą śnieg nie będzie spadał przed wejście. Główne wejście podkreślone jest kolumnami podtrzymującymi zadaszenie przed okazałymi drzwiami frontowymi. Od strony północno-zachodniej zlokalizowano taras ogrodowy z wejściami z części jadalni oraz salonu. Wejścia na taras ogrodowy podkreślone są lukarnami oraz łukowymi nadświetlami nad rozsuwanymi drzwiami tarasowymi otwierającymi przestrzeń salonu na ogród i dobrze doświetlającymi podwyższony salon. Budynek posiada też niewielki taras od strony wschodniej, który jest połączony z pralnią przeszklonymi drzwiami. Taras wejściowy połączony jest ze ścieżką prowadzącą do furtki głównej w sposób bezprogowy – spadki zaprojektowano tak, aby można było odprowadzić wodę deszczową po terenie.

Program funkcjonalny zakłada, że dom podzielony jest na trzy strefy: dzienną, nocną i techniczno-pomocniczą. W części dziennej znajduje się: sień, hol, salon z aneksem kuchennym i spiżarnia. Część nocna dostępna jest z korytarza prowadzącego od salonu i holu. Znajdują się w niej 3 pokoje i 3 łazienki. Dwa pokoje dedykowane są do funkcji sypialni, trzeci jako pokój gościnny lub kameralny salonik. Sypialnie mają zaprojektowane bezpośrednie wejścia do indywidualnych, prywatnych łazienek. Główna sypialnia posiada też wydzieloną część do aranżacji pod garderobę i osobne wyjście na taras ogrodowy. Jedna z łazienek zlokalizowana jest blisko pokoju dziennego, więc stanowić będzie łazienkę ogólną, dostępną dla wszystkich domowników. Część techniczno-pomocnicza składa się z dwustanowiskowego garażu, pomieszczenia pomocniczego oraz pralni z wydzieloną strefą suszenia oraz dodatkowym wyjściem na mały taras od strony wschodniej. Pomieszczenie pomocnicze jest miejscem lokalizacji głównych urządzeń instalacyjnych w domu, czyli pełni funkcję kotłowni. Są w niej zlokalizowane: wewnętrzna jednostka pompy ciepła, rekuperacja i rozdzielnia ogrzewania podłogowego, umywalka oraz właz na poddasze z projektowanymi składanymi schodami drabiniastymi. Poddasze nieużytkowe jest zlokalizowane nad strefą nocną i częścią strefy dziennej oraz techniczno-pomocniczej, pozostawiając salon oraz garaż jako pomieszczenia o wyższej wysokości z wyeksponowanymi spadkami stropodachu. 

Wierzę, że dom będzie cieszył inwestorów, ponieważ spełniał ich oczekiwania i jest urzeczywistnieniem ich marzeń. Wspaniale wpisze się w swojej okolicy dodając spokój i ład swoją kolorystyką i bryłą.

Projekt jest w trakcie realizacji.